Beştelsiz Mah. 101. Sokak. No:107 Akşemsettin Tramvay Durağı Zeytinburnu
02126655050
enruar

Bebeklerin Gelişimindeki Kilit Oyuncu;D Vitamini

Bebeklerin Gelişimindeki Kilit Oyuncu;D Vitamini

İnsanoğlunun varlığı için en temel hormonların başında D vitamini gelmektedir. Güneş açısından zengin olan Türkiye’de ise D vitamini eksikliği ironik bir şekilde çok sık görülmektedir. Bu noktada özellikle de bebeklerin gelişimi için çok önemli olan D vitamini eksikliği birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, bebekler için D vitamininin önemini anlatıyor.

D vitamini ne işe yarar?

D vitamininin insan organizmasında birçok işlevi olmasına rağmen esas görevi; dolaşımda normal kalsiyum ve fosfor dengesini sağlayarak kemik sağlığının korunması ve idamesini sağlamaktır. Klasik olarak vitaminler organizmada sentez edilmediğinden, D vitamini de diğer vitaminler gibi organizmaya dışarıdan sağlanmaktadır. Aynı zamanda yorgunluk, depresyon, kas zayıflığı, kemik ağrısına ve hatta kansere karşı bile iyi gelmektedir.

D vitamini aslında vitamin değildir, vücutta kalsiyum emilimini kolaylaştıran bir hormondur. Yağlı balık gibi bazı gıdalar dışında D vitamini ihtiyacını ortalama bir diyetle gidermesi zordur. Ama derimiz ‘mor ötesi B’ (UVB) ışınlarına maruz kaldığında ihtiyacı olan vitamini kolesterolden üretebilmektedir. Türkiye’de D vitamini eksikliği oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Bunun sebebi ise Türkiye her ne kadar güneş ışığından yararlanan bir ülke olsa da Nisan ve Ekim ayları arasında güneşi dik almaması nedeniyle D vitaminini tabii kaynaktan yüksek ölçüde sağlayamamasıdır.

D vitamini nasıl alınır?

D vitamini daha çok güneş ışığının etkisi ile (%90) deride sentez edilir. Aynı zamanda balık, balık yağı, yumurta gibi besinlerde yüksek oranda bulunması sebebiyle bu besinlerin tüketilmesi ile de organizmaya sağlanabilir.

Ancak doğal besinlerden yeterli D vitamini sağlayabilmek herkes için her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle; ya süt, ekmek ve meyve suyu olmak üzere D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlerin yeterli oranda tüketilmesi ya da ağızdan günlük önerilen miktarda D vitamini alınması gerekmektedir. Bebekler söz konusu olduğunda ise gelişimleri açısından D vitamini almaları çok önemlidir. Çünkü yeteri oranda alınmadığında kemik ve kaslarda gelişim geriliği görülebilir aynı zamanda raşitizm gelişebilir. Bu noktada;

 • Bebeklerin, üzerlerinde yalnızca bez varken; haftada 30 dakika; giyinik iken haftada iki saat,
 • Gebelerin, ellerinin ve yüzünün; haftada üç kez, günde 20 dakika güneş görmesi D vitamini ihtiyacı için gereklidir.

Bebeklerde D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

 • Kemiklerde şekil bozukluğu,
 • Kas güçsüzlüğü,
 • Oturma ve emeklemenin doğru yapılamaması,
 • Boyun uzamaması,
 • Kafatasının geç sertleşmesi,
 • Motor becerilerinde gecikme,
 • İştahsızlık,
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Uyku bozukluğu

Yeterli D vitamini alınmazsa ne olur?

 • D vitaminin temel işlevi bağırsaklardan kalsiyum ve fosfor emilimini sağlayarak vücudun kalsiyum/fosfor dengesini korumaktır. D Vitamini yetersizliği, çocuklarda raşitizme yol açmaktadır.
 • Raşitizme yol açacak kadar şiddetli olmayan D vitamini yetersizliğinde ise aktif raşitizm bulguları olmasa bile bu yetersizliğin yarattığı olumsuz sonuçları gözlemlemek mümkündür. Örneğin; kemik yapım-yıkım hızında artma, osteoporoz, hafif osteomalazi ve kalça veya diğer kemiklerdeki kırık olasılığında artma gibi bulgular ortaya çıkabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra, son yıllarda D vitamini yetersizliğinin şeker hastalığı, koroner kalp hastalığı ve tüberküloz için hazırlayıcı risk faktörü olabileceği düşünülmektedir.

D vitamini için sadece güneş yeterli midir?

Bebeğin güneşe çıkarılarak güneş ışınlarından yararlanması önemlidir. Ancak bebeğin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması için birçok ebeveyn bazı önlemler alıyor. Örneğin sürülen güneş kremleri D vitamini sentezini %97 oranında azalttığı ve camdan geçerek gelen güneş ışınlarının sentez için uygun olmadığı bilinmektedir. Bu faktörlere kentsel hava kirliliği nedeniyle yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışınlarının D vitamini sentezini sağlayacak dalga boyunda olmaması eklenmektedir. Dolayısıyla bebeklerin gelişimi için Güneş’e bel bağlamak doğru değildir.

Bebeklere hangi aydan itibaren D vitamini verilmelidir?

Ülkemizde D vitamini düşüklüğü çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu durum daha bebeklik çağında ortaya çıkabilir. Bebeklerde D vitamini gelişim açısından çok önemli olduğundan mutlaka belli bir aydan sonra D vitamini takviyesi yapılmalıdır.  Bu noktada bebeğin hayatının ilk haftasından itibaren beslenme tarzı ne olursa olsun tüm bebeklere en az bir yaşına kadar, tercihen 3 yaşına kadar günde 3 damla D vitamini uygulanmalıdır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: