Beştelsiz Mah. 101. Sokak. No:107 Akşemsettin Tramvay Durağı Zeytinburnu
02126655050
enruar

Gebeliğin İstenmeyen Mirası; Cilt Problemleri

Gebeliğin İstenmeyen Mirası; Cilt Problemleri

Hemen hemen tüm anne adayları için her açıdan dikkat ve bakım isteyen gebelik sürecinde cilt fazlasıyla hassaslaşmakta ve bu nedenle anne adayı farklı cilt problemleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Avrasya Hastanesi Cildiye Uzmanı, hamilelik sürecinde ciltte yaşanan değişimler ve buna yönelik yapılabilecekler hakkında anne adaylarına önemli bilgiler veriyor

Hamilelik sürecinde ciltte yaşanan değişimler

Hamilelikte anne adaylarının yaşadıkları cilt problemleri birbirinden farklılık gösterir. Bazıları bu süreçte herhangi bir cilt değişikliği yaşamazken bazıları ise çatlaklarla, cilt kuruluğuyla, kaşıntılarla ya da ciltte meydana gelen sivilcelerle karşı karşıya kalmaktadır.  Özellikle de başta yüz olmak üzere vücudun birçok yerinde pigment değişikliği meydana gelebilmektedir. Tüm bunların sorumlusu hamileliğe bağlı olarak artan hormonlardır.

Kloazma(Gebelik maskesi)

Yüzdeki pigment değişiklikleri özellikle de yanaklar, alın, burun, üst dudak ve çenede oluşum gösteren kahverengi lekeler şeklindedir. Düzensiz ve sınırlı olan bu lekeler gebelik maskesi adını almaktadır. Anne adaylarının çoğunda görülen bu değişiklik, doğumdan sonra sıklıkla ortadan kalkar. Ancak çok nadir durumlarda cildin derin katmanlarında kalabilmektedir. Bu tarz durumlarda ise uzman bir cildiyeye başvurulup uygun bir tedavi yöntemi tercih edilmelidir. Ayrıca güneşe çok fazla maruz kalınması da lekelerin kalıcı olmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla güneşe çıkıldığı zamanlarda yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

Linea Nigra

Hamilelikte karın bölgesinde görülür ve Latincede siyah çizgi anlamına gelir. Göbek deliği ile kasıkların orta kısmında yer alan linea alba olarak adlandırılan beyaz çizginin koyulaşmasıdır. Gebelikten sonra kendiliğinden kaybolur.

Ciltte örümceğe benzer damarlanmalar

Genellikle yüzde, boyunda ya da karında ortaya çıkan oluşumlardır. Şekil itibariyle örümceğe benzer şekilde yayılım gösterirler. Merkezde bir damar bulunur ve etrafa ışınsal olarak kılcal damarlar yayılır. Gebelikte artan östrojenin etkisine bağlı olarak ortaya çıkarlar ancak gebelik dışında oluşum göstermesi karaciğer hastalığını düşündürmektedir. Doğum sonrası herhangi bir şikayete yol açmadığı takdirde tedavi gerektirmez ve kendiliğinden yok olurlar.

Sivilceler

Hamilelikte özelikle 8. haftadan sonra değişen hormonlar anne adaylarının bir kısmında önceden var olan sivilcelerin artmasına ya da ilk kez sivilcelerinin çıkmasına neden olurken nadir de olsa bir kısmında da sivilcelerde azalmaya neden olmaktadır. Dolayısıyla cildin temizliğine her zamanki gibi dikkat etmek gerekir. Gerekirse uzman hekim kontrolü altında topikal ilaçlar kullanılabilir.

Çatlaklar

Gebelik sürecinde anne adaylarının önemli bir kısmında özellikle de karın bölgesinde, kalçalarda ve göğüslerde ortaya çıktığı durumlardır. Cildin çok fazla gerilmesine bağlı olarak oluşurlar ve beraberinde rahatsız edici kaşıntılar da görülmektedir. Kırmızı görünümdeki bu çatlaklar doğum sonrasında gümüş rengini alır ve kalıcıdırlar. Bazı kadınlarda hamileliğe bağlı aşırı kilo alımından kaynaklı çatlak oluşmaz ancak bir kısmında ise daha hamileliğin ilk dönemlerinde ciddi çatlaklar görülebilmektedir. Çatlakların kalıtımsal özelliklerle çok yakın bir ilişkisi vardır. Keza kimileri çatlak kremi kullanmasına karşın bu sorunla karşılaşırken kimileri ise hiçbir tedbir almamasına rağmen bu sorunla karşılaşmamaktadır. Çatlakları tamamen önlemek mümkün olmasa da çeşitli kremler ya da badem yağı bu dönemde cildinize esneklik katabilir. Ayrıca vücuda giren su miktarının az olması cildin elastikiyetini fazlasıyla azaltmaktadır. Dolayısıyla çatlakların oluşumu kaçınılmaz olmaktadır. Bol sıvı tüketimi cildin gerilmelere karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar.

Tüm fizyolojik değişiklerin yanı sıra gebelikte anne adaylarında daha önceden var olmayan benler ya da hamileliğe bağlı olarak meme uçlarındaki cilt renginde koyulaşmalar olabilmektedir.  Tüm bunların sebebi daha önce de bahsettiğimiz gibi artan östrojen seviyesine bağlıdır. Ancak ciltte yaygın kaşıntı ve döküntü gibi durumlar söz konusu ise anne adaylarının uzman bir hekime başvurması gerekmektedir.  Çünkü bazı cilt değişiklikleri kendisini farklı bulgularla belli eder ve uzman hekimin durumu değerlendirmesi çok önemlidir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: