Beştelsiz Mah. 101. Sokak. No:107 Akşemsettin Tramvay Durağı Zeytinburnu
02126655050

Sürekli sinirli olmanızın sebebi, uyku apnesi olabilir

Sürekli sinirli olmanızın sebebi,  uyku apnesi olabilir

Sağlıklı bir yaşam için en temel belirleyici unsurların başındauyku geliyor. Kaliteli geçirilen bir uyku hem bedensel hem de zihinsel açıdan gün boyu yeterli olmak için ilk adım.Geceleri sık sık uykudan uyandıran,sabahların ise yorgun ve bitkin başlamasına sebep olanuyku apnesinin tedavisi ise mümkün.

Avrasya Hastanesi K.B.B Uzmanı Op. Dr. Ferhat Oğuz, uyku apnesi ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi; uyku esnasında solunumun durduğu bir uyku bozukluğudur.Özellikle üst solunum yollarının açıklığını sağlayan kaslarda tıkanma meydan gelir.Uyku esnasında nefesin durması olarak bilinen uyku apnesi, gece boyunca defalarca tekrarlayabilir.Solunum bozukluğunu uyku apnesi olarak adlandırabilmek için solunumun en az 10 saniye durmuş olması gerekiyor.

Uyku apnesinin ortaya çıkma nedenleri        

En önemli risk faktörü obezlik olan uyku apnesi burun ve geniz eti olanlarda daha sık görülüyor.Alkol ve uyku ilacı kullanımı da hastalığı tetikliyor.Uyku apnesigenellikle yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da görülebiliyor.

Uyku apnesi belirtileri

Uyku apnesinin en önemli belirtisi uykuda solunumun durmasıdır.Bunun yanında aşağıdaki belirtiler de yaygın olarak görülür;

  • Yüksek sesle horlama,
  • Uyku esnasında huzursuzluk,
  • Uykudan ani uyanmalar,
  • Ağız kuruluğu,
  • Sık sık idrara kalkma,
  • Reflü,
  • Depresif ruh hali,
  • Sinirlilik
  • Dikkat sorunları.

Uyku apnesi tehlikeleri beraberinde getiriyor

Gece yeterli uyuyamayan hastalar sabah bitkinlik yaşar.Hasta uykusunu tam alamadığı için sinirlilik,dikkatsizlik ve konsantrasyon bozukluğu kendini gösterir.Uzun dönemde uyku apnesi; kalphastalıkları,beyin damar hastalıkları,felç,tansiyon,şeker hastalığı gibi sorunlara yol açıyor. Ayrıca düzenli uyuyamayan hastaların günlük hayatı da bu durumdan etkileniyor ve yaşam kalitesi düşüyor. Uyku apnesi olan kişilerde trafik kazası riski 7-8 kat daha yüksek görülüyor.

Uyku apnesi testi

Uyku apnesi testi hastalığın tedavisi için en önemli basamaktır.Polisomnografi denilen testte gece boyunca tüm solunum olayları ve beyin aktivitesi kaydedilir.Testin yapılabilmesi için hasta tüm gece boyunca uyku odasında kalır ve vücudun çeşitli noktalarına bağlanan kablolarla alınan sinyaller bilgisayara aktarılır.Alınan bu kayıtlarla solunumun gece boyunca kaç kez ve ne kadar süreyle durduğuna bakılır.

Uyku apnesi tedavisi

Uyku apnesi tedavisinde öncelikli olarak eğer varsa obezite sorununu aşmak gerekiyor.Sigara ve alkol kullanımından kaçınmak ise tedavi için önemli bir adım.Yüksek derecede uyku apnesi için pozitif hava basıncı tedavisi uygulanıyor.Gece boyunca silikon maske yardımıyla basınçlı hava verilerek hastanın üst solunum yollarının açık kalması sağlanıyor. Üst solunum yollarındaki ileri derecede darlıklar cerrahi müdahale gerektirebiliyor.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: