Beştelsiz Mah. 101. Sokak. No:107 Akşemsettin Tramvay Durağı Zeytinburnu
02126655050

Gebelik Kesesi Ultrasonda Kaçıncı Haftadan İtibaren Görülür ?

Gebelik Kesesi Ultrasonda Kaçıncı Haftadan İtibaren Görülür ?

Annelerin hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren kuşkusuz en merak ettikleri şey bebekleri olur.  Gebelikte ilk haftalar oldukça yoğun ve karmaşık geçmektedir.

Gebelik kesesi bebeğin hamilelik süresinde geliştiği yerdir.Rahmin içinde siyah yuvarlak bir oluşum olarak görülmektedir. İçerisi amniyon sıvısı ile doludur. Kese, şekil itibariyle yuvarlaktır ve etrafı rahim içi tabakası ile çevrilidir.  Kesenin düzgün sınırlara sahip olması normal gebelik olduğunu düşündürür.

Gebelik kesesi hamilelik ortaya çıktıktan hemen sonra ultrasonda görülemez. Ultrasonda gebelik kesesi ancak gebeliğin 5. Haftasında görülebilmektedir. Gebelik kesesi bebeğe dair görülen ilk oluşumdur.

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

Hamilelik sürecinin en heyecan verici olayı hem anne hem de baba için  bebeğin kalp atışlarının ilk kez dinlendiği andır. Bu süreç özellikle anne adayları tarafından heyecan ve sabırsızlıkla beklenmektedir. Ancak anne adaylarının, bebeklerinin kalp atışlarıyla ilgili olarak stres yaşamaması önemlidir. Annenin stresi bebeği etkiler ve bu durum gebeliğin olumsuz etkilenmesine sebep olur.

Hamilelikte kalp atışlarının dinlenmesi farklı haftalarda izlenebilir. Genel olarak hamileliğin 6. Haftasında kalp atışları dinlenebilirken bazı hamileliklerde bu süre 7. haftayı da bulabilir. Anne adayına yapılan dopplerultrason ile bebeğin kalp atışları dinlenebilir. Hamilelikte kalp atışları en rahat şekilde 8.haftadan sonra dinlenebilir. Hamilelikte 5. haftada bebeğin kalp atışlarının dinlenebilmesi için, transvajinal ultrason yapılması gerekebilir. Bu yöntem riskli hamileliklerde uygulanabilir. Ancak anne adaylarının bu konuda acele etmemesi tavsiye edilir. Bebeğin kalp atışının duyulamaması bir problem olduğunu gösterir. Böyle durumlarda anne adayının ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi gerekmektedir.

Ultrason muayeneleri bebeğe ve anneye zarar verir mi?

Hamilelikte bebeğin gelişimini izleyebilmek, cinsiyetini öğrenmek, kalp atışlarını duyabilmek ve bebekte oluşabilecek herhangi bir sorunun takibini yapabilmek için ultrasondan faydalanılır. Bu nedenle anne adaylarının belirli aralıklarla ultrasona girmeleri gerekmektedir. Ultrasonun insan sağlığına herhangi bir zararı olduğu saptanmamıştır.  Bebeğin sağlık durumunu ve gelişimini öğrenebilmek için hamilelik boyunca 6 ya da 7 kez ultrasona girmek yeterli olacaktır.

Hamilelikte ultrasonla ilgili risk oluşturabilecek tek faktör tecrübesiz insanlar tarafından yapılan incelemede bebekteki anomalilikleri fark edememeleri olabilir. Bu riski ortadan kaldırmak için hamilelik sürecinden 1 kere farklı bir doktora muayene olmak faydalı olacaktır.

Hamilelik sürecinde ultrason neden önemli?

Anne adayları zaman zaman ultrasonun radyasyon yaydığı düşüncesiyle bebeklerini korumak için ultrasona girmekten çekinirler. Ancak bilinenin aksine ultrason radyasyon değil ses dalgalarının görüntü oluşturmasıyla çalışmaktadır. Hafta hafta hamileliği takip etmek hem anne hem de bebek açısından oldukça önemlidir. Hamilelikte ultrasonun önemi şu şekilde sıralanabilir;

  • Bebeğin cinsiyeti ultrasonda öğrenilir
  • Dış gebelik veya bebeğin anne karnında ölmesi gibi durumlarda erken dönem hamilelikte girilen ultrason sayesinde anlaşılır.
  • Bebeğin tahmini kilosu belirlenir böylece bebeğin kilo durumuna göre doğumun normal mi yoksa sezaryen mi olacağı kararlaştırılır.
  • Hamileliğin erken döneminde bebekte saptanan anomaliler tanı koymayı ve tedavi için geç kalınmamasını sağlar.
  • Annede olabilecek kist veya miyomlar ultrason sayesinde anlaşılır ve hamileliği olumsuz etkilemesinin önüne geçilir.
  • Bebeğin geliş şekli ultrason sayesinde net olarak anlaşılır.

Ne kadar sıklıkla ultrason muayenesi yapılmalı?

Hamileliği hafta hafta takip etmek hem bebek hem de anne sağlığı için oldukça önemlidir. Anne adayının veya bebeğin sağlığını tehdit edecek bir durum olmadığı sürece ilk 32 haftada ayda bir son 8 haftada ise ayda iki defa olacak şekilde ultrasona girmek yeterli olacaktır.

Hamilelikte risk durumu söz konusuysa anne adayları doktorun belirlediği sıklıkta ultrason muayenesi yaptırmalıdır.

ETİKETLER: , , , , ,
Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: