Beştelsiz Mah. 101. Sokak. No:107 Akşemsettin Tramvay Durağı Zeytinburnu
02126655050

Okul Çantası Nasıl Seçilmeli ?

Okul Çantası Nasıl Seçilmeli ?

Kitaplar, sonu gelmeyen defterler, araç gereçler ve daha birçok ayrıntı çocukların çantasına yükleniyor. Üstelik birçok çocuk kendi kilosuna oranla çok ağır olan çantaların yanı sıra beslenme çantası ve suluk gibi eşyaları taşımak zorunda kalıyor. Bu durum çocuklarda sadece bel ağrılarına değil çok daha kalıcı sorunlara yol açıyor. Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, okul çantası seçerken nelere dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Okul çantası seçimi neden önemlidir?

Gelişme çağındaki çocukların kullandıkları çantalar, okula giderken takılan bir araç olmaktan öte ileriki dönemlerde sağlığını ciddi oranda etkileyecek bir yüke dönüşebiliyor. Örneğin ağır bir sırt çantası, tek omuza takıldığında omurgada sakatlıklara, omuz sıkışmasına, omuz kaslarında gerginlik, ense bölgesinde ve başta ağrılara yol açabiliyor. Tüm bu sorunların önüne geçebilmek içinse devreye ideal sırt çantasını seçmek için bilinmesi gerekenler giriyor.

Öğrencilerin sırt çantaları nasıl olmalıdır?

İdeal bir sırt çantası;

 • Çanta seçimi yaparken olabildiğince hafif çantalar tercih edilmeli,
 • İçindeki araç, gereçlerle birlikte bir çantanın ağırlığı çocuğun ağırlığının %10’undan az olmalıdır,
 • Çanta yükünün vücuda dengeli ve eşit dağılımının sağlanabilmesi adına askıların yumuşak ve eşit uzunlukta olması gereklidir. Eğer askılar sert olursa bu omuz dokularına zarar verebilir, ince ve dar olduğunda ise kollara giden damar ve sinirlere baskı yaparak, kollarda ağrı, uyuşukluk ve karıncalanmalara neden olabilir,
 • Tercih edilecek çantanın bel gölgesinin yumuşak ped veya yastıkçıklarla desteklenmiş olmasına özen gösterilmelidir,
 • Bel hizasının 5 santimetre yukarısına gelen çantalar seçilmeli,
 • Eğer çanta ağırsa mutlaka kalça kayışı kullanılmalı ve bu kayışın yumuşak olanı tercih edilmelidir,
 • Tek omuz çantalar kesinlikle tercih edilmemelidir,
 • Yapısı ve modeli gereği kendiliğinden ağır olan çantalar alınmamalıdır,
 • Satın alınan çantanın bel kemeri bulunmasına dikkat edilmelidir,
 • Bel kemerlerinin yumuşak olmasına ve çocuğu rahatsız etmemesine özen gösterilmelidir,
 • Şartlar uygunsa tekerlekli sırt çantaları da tercih edilebilir.

Çanta kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

Çocukluk çağında oluşabilecek omurilik sorunları gelişimini daha tamamlamayan çocuklarda kalıcı sorunlar bıraktığından çanta kullanımı da önemli bir konudur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çoğu çocuk çantayı tek omzunda kullanmayı tercih ediyor. Ancak bu durum omurga ve bel ağrıları için önemli bir sebep yaratıyor. Çantaların çok ağır olması yani 6 kilodan fazla olması ise kamburluk ve skolyoz riskini arttırıyor. Bu noktada ağırlığın en fazla 4-6 kilo alması, ağırlığın dengeli yayılması için bel kemeri gibi ağırlık dengeleyici ekipmanlar kullanılmalıdır. Ayrıca kesinlikle sırt çantası tek omuza takılmamalıdır.

ETİKETLER: , , , , ,
Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: