Beştelsiz Mah. 101. Sokak. No:107 Akşemsettin Tramvay Durağı Zeytinburnu
02126655050

Şiddetli Karın Ağrısı Huzursuz Bağırsak Sendromunun Habercisi Olabilir

Şiddetli Karın Ağrısı Huzursuz Bağırsak Sendromunun Habercisi Olabilir

Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucu huzursuz bağırsak sendromunun nedeni tam olarak belirlenemese de hastalarda yapılan tetkikler sonucunda psikolojik, fizyolojik ve beslenme şeklinden kaynaklanan nedenlere bağlı olabileceği düşünülüyor.

Huzursuz bağırsak sendromu, bağırsaklarda yaşanan komplikasyonlar içereceği için kişinin gündelik hayatta zorluklar yaşamasına neden olabilir. Avrasya Hastanesinden Kardiyolog hastalığa ait tüm detayları açıkladı.

Huzursuz bağırsak sendromu nedir?

Huzursuz bağırsak sendromu, kalın bağırsağı etkileyen ve oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Hastaların şikayetleri arasında kramp, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, kabız ve ishal görülür. Hastalığın ciddi belirti ve semptomları ender olarak rastlanır. Bu hastalığın semptomları diyet, yaşam tarzı ve stresin yönetilmesiyle kontrol altına alınabilir.

Bedeniniz size yalan söylemez…

Huzursuz bağırsak sendromunun en yaygın semptomları bağırsak hareketlerinde meydana gelen değişikliklerdir. Bu değişiklikler hastalığın türüne bağlı olarak ishal, kabız veya her ikisini de içeren  şekilde ortaya çıkar. Hastalığın diğer semptolarına göz atacak olursak;

 • Karında ağrı ve kramp

Karın ağrısı yaygın olarak görülür ve tanıda anahtar faktördür. Bağırsak ve beyin sindirim sistemini kontrol etmek için birlikte çalışırlar. Sistemlerin birlikte çalışması, bağırsakta yaşayan iyi bakteriler tarafından salınan hormonların, sinirler ve sinyaller aracılığıyla gerçekleşmesiyle olur. Huzursuz bağırsak sendromunda ise bu ortak sinyaller bozulur ve sindirim sistemi kaslarında ağrıya neden olur.

 • Gaz ve şişkinlik

Sindirim sisteminde meydana gelen değişiklikler fazla gaz üretimine yol açar. Fazla gaz üretimi de şişkinliğe sebebiyet verir. Hastalar şişkinliğin en kalıcı ve rahatsız edici semptomlardan biri olduğunu belirtiyor.

 • Gıda intoleransı

Kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber belirli yiyeceklerin hastalığın semptomlarını tetiklediği belirlenmiştir. Bu yiyeceklerin neden semptomları tetiklediği belirli değildir. Bu gıda intoleransları alerji değildir ve tetikleyici gıdalar sindirimde ölçülebilir farklılıklara neden olmaz. Semptomları artıran yiyecekler farklılık gösterse de gaz üreten yiyecekler ve glüten yaygın olarak görülür.

 • Uyku problemi

Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan hastaların büyük bir kısmı uykusuzluk ve yorgunluktan şikayet ediyor. Uykuya dalma güçlüğü, sık sık uyanma ve sabahları huzursuz hissetmeyi içeren uykusuzluk… Zayıf uyku ertesi gün yaşanacak olan semptomları tetikleyebilir.

Ne zaman doktora görünmeli

Bağırsak alışkanlıklarınızda kalıcı değişiklikler olduğunun fark ettiyseniz uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Yaygın olarak görülen semptomlardan bahsetmiştik. Ancak bu belirtiler kolon kanseri gibi daha ciddi bir duruma da işaret edebilir. Daha ciddi semptomlar şunları içermektedir;

 • Kilo kaybı
 • Geceleri ishal
 • Rektal kanama
 • Demir eksikliği anemisi
 • Açıklanamayan kusma
 • Yutma güçlüğü
 • Gaz veya bağırsak hareketiyle geçmeyen kalıcı ağrı

Doğru tedavi yöntemi ile yaşam kalitenizin bozulmasını engelleyebilirsiniz

Hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yoktur. Ancak doğru tedavi yöntemi ile belirtilerin şiddetini azaltabilir ve tekrarlanmasını önleyebilirsiniz. Tedavideki amaç hastaların günlük yaşamlarını sürdürmeleri ve yaşam kalitelerinin bozulmamasının sağlanmasıdır.

Yedikten sonra iyi hissetmediğiniz yiyecekleri tüketmeyin

Hastalıkta, yiyeceklere gösterilen hassasiyet kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple belirtilerinizi artırdığını düşündüğünüz yiyeceklerden uzak kalmak sizin faydanıza olacaktır. Doğru tedavi için belirlediğiniz yiyecekleri doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Bol su tüketimini ihmal etmeyin

Birçok hastalığın tedavisinde başrol oynayan su burada da devreye giriyor. Su, kabızlığı önleme konusunda oldukça etkilidir. Hastalıkta yaşanan ishalde sıvı kaybını artırır. Vücudunuz için yeterli suyu alarak sindirim sisteminize yardımcı olabilirsiniz.

Gaz yapan yiyecek ve içecekleri minimuma indirin

Yoğun gaz şikayeti olan hastaların baklagiller, fasulye, nohut gibi yiyecekler ve gazlı içeceklerden uzak durmaları şikayetlerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Egzersiz sizin için faydalı olacaktır

Egzersiz yapmak huzursuz bağırsak sendromu yaşayanlar için olumlu etkiler oluşturur. Bu nedenle mümkün olduğunca hareketi artırmanız gerekiyor. Yürüyüş ya da hafif koşu yaparak belirtilerinizi azaltabilir ve sağlıklı yaşam dengenizi de koruyabilirsiniz.

ETİKETLER: , , , , ,
Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: